משחקי יצירה לסופי שבוע בבית: עשו זאת בעצמכם!

סוף השבוע מתקרב, ושוב נותרתם בלי משחקים או פעילויות לילדים? ובכן, האם פעם חשבתם להכין בעצמכם משחקים משפחתיים? עם מעט חומרי יצירה והרבה דמיון, תוכלו גם אתם להכין משחקים מהנים, חווייתיים ומעשירים. בואו נתחיל!

חומרי יצירה, כבר רכשתם?

כדי שתוכלו להכין משחקים ביתיים, חשוב להצטייד מראש בכל חומרי היצירה והאביזרים הנחוצים לכם. ניתן להזמין אביזרים באיביי, אלי אקספרס ובחנויות ישראליות שונות. כמו כן, ניתן להשתמש בחומרים ממוחזרים, ובכך גם לחסוך בעלויות וגם לשמור על איכות הסביבה.

משחק הזיכרון

משחק הזיכרון הוא משחק נהדר שיכול להתאים למגוון רחב של גילאים. את המשחק אפשר להכין לפי קונספט מסוים, למשל פרחים, צורות, דמויות מסרטים מצוירים וכו'.

תהליך ההכנה הוא די פשוט, ואפשר להשתמש בחומרים שיש בבית, כמו בריסטולים או דפים קשיחים. תחילה, יש לגזור את כל הבריסטולים לגודל זהה (כרטיסיות בגודל 10X10 ס"מ למשל). לאחר מכן, יש לבחור את הקונספט הרצוי, ולהחליט כיצד מכינים את המשחק. אלה האופציות:

  • הדפסת תמונות במדפסת הביתית. כמובן שתצטרכו להדפיס כל תמונה פעמיים, ולוודא שהגודל תואם לגודל הכרטיסייה שהכנתם.
  • ציור האלמנטים על גבי הכרטיסיות (ופה מומלץ להשתמש בצעים או טושים לילדים), כשכל ציור יופיע בשתי כרטיסיות.
  • כתיבת מילים על גבי הכרטיסיות (כל מילה צריכה להופיע בשתי כרטיסיות שונות).

לאחר שעשיתם זאת, תוכלו לקשט את החלק האחורי של הכרטיסיות (רצוי שכל הכרטיסיות ייראו אותו הדבר בחלקן האחורי).

משחקי יצירה לסופי שבוע בבית: עשו זאת בעצמכם!

משחקי טריוויה

ערב טריוויה עם המשפחה יכול להיות כיפי, חווייתי ובעיקר מאוד מעשיר. תוכלו להכין עם הילדים מבעוד מועד כרטיסיות טריוויה מדליקות, כשעל כל כרטיסייה תכתבו 5 שאלות בנושא מסוים. הנושאים יכולים להיות נושאים שנמצאים על סדר היום (כמו מי ראש הממשלה הנוכחי או באיזה חודש התפרץ בישראל נגיף הקורונה), והם יכולים להיות גם אישיים (כמו מה הסרט האהוב על אבא, איך קראו לאולם שבו ההורים התחתנו וכו').

פאזל

פאזלים הם משחקים שמעודדים את היצירתיות ואת החשיבה, ועל כן הם מהווים חלק בלתי נפרד מילדותם של ילדים רבים. ניתן להכין פאזלים ביתיים בקלות, בשתי דרכים שונות:

  1. ממקלות עץ – מקלות ארטיק יכולים להפוך לפאזל צבעוני ומדליק. תחילה, יש לאסוף מקלות ארטיק רחבים, ולהצמיד אותם זה לזה באמצעות וואשי טייפ (כך שיתקבל משטח של מקלות ארטיק). כעת הפכו את המשטח, וציירו עליו באמצעות טושים או צבעי גואש. לאחר שהצבעים יתייבשו, ניתן להפוך את המקלות, להסיר את הוואשי טייפ, ולהתחיל להרכיב את הפאזל.
  2. מציור או תמונה – אם הילדים ציירו ציור שהם אוהבים במיוחד, או לחלופין יש לכם תמונה משפחתית אהובה, תוכלו להפוך אותם לפאזל. את הציור/תמונה יש להדביק על גבי בריסטול קשיח ולעשות זאת באמצעות דבק איכותי. כדאי לחזק את ההדבקה בעזרת עצם קיפול או כל אלמנט שעשוי לעזור. לאחר הייבוש, ניתן לגזור את התמונה לחלקים קטנים, ולהרכיב בהנאה.

איקס עיגול

זוכרים את משחק "איקס עיגול"? ובכן במקום לשחק את המשחק על גבי נייר לבן, ניתן להכין עזרים שיסייעו לכם לשחק אותו בכל מקום, וכן – גם במהלך טיולים משפחתיים.

עבור הפעילות נצטרך 10 אבנים שטוחות וצבעי אקריל. נסמן 5 אבנים בסימון של "איקס", ועוד 5 אבנים בסימון של "עיגול". לאחר הייבוש, תוכלו להתחיל ולשחק במשחק. אגב, ניתן להכין את המשחק גם באמצעות כרטיסיות או כל משטח אופציונלי אחר – תנו מקום לדמיון וליצירתיות.

גלגל המזל

לפני כמה שנים, כולנו התקבצנו סביב הטלוויזיה כדי לצפות בתוכנית הפופולארית "גלגל המזל". ובכן, אם נודה באמת, מדובר במשחק מעולה, שיכול לסייע לילדים ללמוד מילים חדשות, כמו גם ללמוד כיצד לאיית מילים שונות. כיצד מכינים את המשחק? הכינו כרטיסיות בגודל אחיד מבריסטולים צבעוניים, ועל הכרטיסיות הללו כתבו את אותיות הא"ב. שימו לב שכל אות צריכה להופיע לפחות 5 פעמים, וכמובן אל תשכחו גם אותיות סופיות. לאחר מכן, יש לגזור בריסטולים נוספים בגודל אחר, ועליהם לכתוב הגדרות כמו פרחים, אישים חשובים, ערים בישראל, ארצות בעולם, פירות, עצים וכו'. איך משחקים? מתחלקים לשתי קבוצות. כל קבוצה בתורה בוחרת הגדרה, ומחליטה יחדיו על מילה. מניחים 2 אותיות כרמז, ומבקשים מהקבוצה השנייה לנחש מהי המילה שנבחרה. אם הם הצליחו – הם מרוויחים נקודה, ואם לא, הקבוצה השנייה מרוויחה נקודה. ולאחר מכן מתחלפים.

יש לא מעט פעילויות ביתיות נהדרות, ובייחוד פעילויות שמתאימות לימי הקורונה. רכשו את כל חומרי היצירה הנחוצים, וקדימה – זה הזמן להתחיל להכין משחקים מהנים, חווייתיים ומעשירים. יצירה מהנה!

נגישות